Panini

22.3.14

Kolejne bułeczki, niesamowicie pyszne, malutkie. Bardzo smakowały dzieciom i wspaniale nadawały się do przygotowania szkolnych kanapek. Polecam, przepis z tej strony. 


Zaczyn:
100 g mąki pszennej
2,5 g soli
3/4 łyżeczki oliwy 
pół łyżeczki mleka
70 ml wody
2 g świeżych drożdży lub 1g suchych 

Wymieszać wszystkie składniki. Przenieść do miseczki wysmarowanej oliwą i przykryć folią spożywczą. Pozostawić na noc w lodówce. 

600 g mąki pszennej 
13 g świeżych drożdży lub 7 g suchych 
400 ml wody
20 ml oliwy 
20 ml mleka
15 g soli
zaczyn

Wszystkie składniki na ciasto wyrobić na gładkie ciasto, pod sam koniec wyrabiania dodając zaczyn. Wyrobione ciasto powinno odchodzić od brzegów naczynia. Ciasto umieścić w naoliwionym naczyniu, przykryć folią spożywczą i pozostawić w cieple do podwijenia objętości (ok. 1,5 godziny). Po każdych 30 minutach ciasto uderzyć pięścią. Po tym czasie ciasto przełożyć na oprószony mąką blat i rozwałkować na grubość 2,5 cm. Złożyć 1/3 ciasta w kierunku środka, następnie z drugiej strony zrobić to samo. Obrócić ciasto o 90 stopni i raz jeszcze złożyć. Ciasto umieścić w naoliwionym naczyniu, przykryć folią spożywczą i pozostawić w cieple na 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na grubość 2 cm, lekko podsypując mąką. Przykryć ściereczką, odłożyć na 5 - 10 minut. Po tym czasie ciasto pokroić w kratkę by otrzymać bułeczki o boku 4 - 5 cm. Bułeczki przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przykryć, zostawić w cieple do wyrośnięcia na 20 - 30 minut. Piec w najwyższej temperaturze piekarnika z parą, przez około 10 minut. Można przedłużyć czas pieczenia o kolejne 5 - 10 minut aż nabiorą koloru. Wyjąć, wystudzić na kratce.

You Might Also Like

0 komentarze