Bułeczki tygryska

2.2.15

W tym tygodniu naszą domową pierkarnią rządziły bułeczki tygryska. Bardzo popularne w Irlandii, chrupiące z lekko twardszą skórką. Jeśli zdecydujecie się je zrobić, pamiętajcie - kupcie mąkę ryżową (rice flour). Ja poprosiłam jedną z ekspedientek o pomoc i nie sprawdziłam... kończąc z mąką żytnią (rye flour). I blendowałam ryż ok. godziny by uzyskać wymaganą ilość mąki :). Tym samym polecam również blender z lidla- wytrzymał ;) Przepis znalazłam tutaj


Na bułki:
1.5 łyżeczki suchych drożdży
1/4 szklanki ciepłej wody
1 szklanka ciepłego mleka
1.5 łyżki cukru
2 łyżki oleju
1.5 łyżeczki soli
3.5 szklanki mąki

Na polewę:
1 łyżka suchych drożdży
pół szklanki ciepłej wody
1 łyżka cukru
1 łyżka oleju
1/4 łyżeczki soli
3/4 szklanki mąki ryżowej

W misce wymieszać drożdże, 2 szklanki mąki, sól i cukier. Dodać olej, mleko i wodę. Użyć miksera z hakiem lub drewnianej łyżki - wymieszać do połączenia składników. Dodać resztę mąki i wymieszać ponownie aż ciasto zacznie odchodzić od miski. Wyrobić przez ok 4 minuty aż będzie gładkie i elastyczne. Umieścić w otłuszczonej misce, przykryć i zostawić do wyrośnięcia (min. 1 godzinę, aż podwoi objętość). Przenieść ciasto na oprószony mąką blat i podzielić na 9 równych części. Utoczyć bułeczki i umieścić na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć i zostawić do wyrośnięcia na 15 minut. W tym czasie przygotować polewę.

Wymieszać wszystkie składniki polewy. Powinna mieć konsystencję gęstego lukru (dodać mąki ryżowej lub wody jeśli potrzeba). Zostawić na 15 minut. Pokryć każdą bułeczkę grubą warstwą polewy. Umieścić w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni i piec przez 25-30 minut do zbrązowienia. Studzić na kratce. 

You Might Also Like

1 komentarze